top of page

Rumianek

Rumianek jest rośliną z rodziny astrowatych, która ma charakterystyczne białe płatki i żółte środki. Jest jedną z najpopularniejszych roślin leczniczych i kosmetycznych. Ma właściwości rozluźniające, uspokajające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwalergiczne i przeciwskurczowe. 

Poznaj właściwości rumianku

Rumianek może być stosowany w postaci naparów, okładów, płukanek, kremów czy olejków. Pomaga w leczeniu przeziębienia, bólu gardła, niestrawności, biegunki, zapalenia skóry, trądziku, łzawienia oczu czy bólu miesiączkowego. Rumianek ma również właściwości odświeżające i rozjaśniające skórę i włosy.

AdobeStock_572145014.png

Zastosowanie rumianku w kosmetykach i lecznictwie 

Rumianek ma wiele zastosowań w kosmetykach i lecznictwie naturalnym. Może być używany do przygotowywania żeli pod oczy, toników, mgiełek, kremów, szamponów czy płukanek. Rumianek działa kojąco, odświeżająco, nawilżająco i rozjaśniająco na skórę i włosy. Rumianek pomaga również w leczeniu trądziku, łupieżu, podrażnień skóry czy zapalenia spojówek. Może być również stosowany w postaci naparów, okładów, syropów czy tabletek. Działa uspokajająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwskurczowo na układ nerwowy, pokarmowy i oddechowy. Rumianek pomaga w leczeniu przeziębienia, bólu gardła, niestrawności, biegunki, bólu brzucha czy bólu miesiączkowego.

Image by Dyah Miller

Czy są jakieś przeciwskazania do stosowania rumianku?

Tak, rumianek ma kilka przeciwwskazań do stosowania. Może uczulać niektóre osoby na jego składniki, zwłaszcza te, które są alergiczne na inne rośliny z rodziny astrowatych, takie jak chryzantemy czy stokrotki. Rumianek może również nasilać działanie niektórych leków, takich jak leki uspokajające, przeciwskurczowe czy przeciwzakrzepowe. Należy stosować go ostrożnie w okresie ciąży i skonsultować chęć jego wykorzystania w tym okresie z lekarzem. Rumianek jest jednak na tyle bezpieczny, że może być stosowany nawet u niemowląt.

bottom of page