top of page
Image by Annie Spratt

Szałwia

Szałwia jest rośliną z rodziny jasnotowatych, która ma aromatyczne liście i kolorowe kwiaty. Szałwia ma wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych.

Poznaj właściwości szałwii

Szałwia zawiera przeciwutleniacze, które chronią przed wieloma chorobami i starzeniem się. Ponadto ma działanie antybiotyczne, wiatropędne, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, antyskurczowe i antyseptyczne. Przeciwdziała też rozwojowi wielu mikroorganizmów. Szałwia może być stosowana w postaci naparów, nalewek, olejków, kremów czy płukanek. Pomaga w leczeniu anginy, zapalenia dziąseł, biegunki, niestrawności, nadpotliwości, menopauzy czy trądziku. Szałwia ma również właściwości odświeżające i poprawiające nastrój.

AdobeStock_552405921.png

Zastosowanie szałwii w kosmetykach

Szałwia zawiera substancje, które mają dobroczynne działanie na skórę. Olejek eteryczny i flawonoidy pomagają leczyć wypryski, trądzik, łuszczycę czy grzybicę. Związki mineralne mają silne właściwości odżywcze, a witaminy i fitohormony zwalczają stres oksydacyjny, opóźniają starzenie się skóry i powstawanie zmarszczek. Szałwia może być używana do przygotowywania toników, kremów, maseczek czy płukanek. Działa również odświeżająco i antyseptycznie na jamę ustną i zęby.

Image by Rasa Kasparaviciene

Czy szałwia nadaje się do każdego rodzaju skóry?

Szałwia nie nadaje się do każdego rodzaju skóry. Ma silne działanie odkażające i przeciwbakteryjne, dlatego jest polecana do pielęgnacji skóry trądzikowej i tłustej z tendencją do powstawania niedoskonałości. Szałwia pomaga oczyszczać pory, zmniejszać wydzielanie sebum i zapobiegać stanom zapalnym. Jednak szałwia może być zbyt wysuszająca i podrażniająca dla skóry suchej, wrażliwej lub alergicznej. Dlatego należy stosować ją ostrożnie i w niewielkich ilościach, najlepiej w połączeniu z innymi składnikami nawilżającymi i łagodzącymi.

Zastosowanie szałwii w lecznictwie

Szałwia zawiera specyficzny zestaw substancji, które mają działanie lecznicze. W jej liściach są olejek eteryczny, taniny i flawonoidy. Szałwia działa antybiotycznie, wiatropędnie, przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie, antyskurczowo i antyseptycznie. Przeciwdziała też rozwojowi wielu mikroorganizmów. Szałwia może być stosowana w postaci naparów, nalewek, olejków, kremów czy płukanek. Pomaga w leczeniu anginy, zapalenia dziąseł, biegunki, niestrawności, nadpotliwości, menopauzy czy trądziku. Szałwia ma również właściwości odświeżające i poprawiające nastrój.

Czy są jakieś przeciwskazania do stosowania szałwii?

Tak, szałwia ma kilka przeciwwskazań do stosowania. Może być szkodliwa w dużych dawkach, ponieważ może wywoływać nudności, wymioty i zaburzenia rytmu serca. Szałwia może również podnosić ciśnienie krwi i obniżać poziom cukru we krwi. Jest niewskazana dla kobiet w ciąży lub karmiących piersią, ponieważ może zaszkodzić zdrowiu dziecka lub zmniejszyć laktację. Szałwia nie powinna być stosowana przez osoby z padaczką, chorobami nerek lub wątroby, niedoczynnością tarczycy czy chorobami autoimmunologicznymi. Może również wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, takimi jak leki uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciwcukrzycowe czy przeciwzakrzepowe.

bottom of page